سبک زندگی

طبق تعریف دانشنامه ویکی‌پدیا، سبک زندگی (Life Style) می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند یا به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است که این اصطلاح نخستین بار توسط آلفرد آدلر روان‌شناس اتریشی استفاده شده است.
سبک زندگی را فرهنگ آکسفورد، «راه های گوناگون زندگی فرد یا گروه» می‌داند. فرهنگ لانگ من، آن را «راه یا سبکی برای زیستن» می خواند. از نظر آسا برگر سبک زندگی مُد یا حالت زندگی فرد می باشد. سوبل «سبک زندگی را هر شیوه متمایز، اما قابل تشخیص زیستن» تعریف کرده است. با در نظر داشتن این تعاریف، ما با واژه فراگیری روبرو هستیم که از سلیقه فرد در زمینه آرایش مو و لباس، سرگرمی و تفریح، کار و شغل، تا هنر و غیره، همگی این موارد را شامل می شود.
سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد. موسیقی عامه، تلویزیون، و آگهی‌ها همگی تصورها و تصویرهایی بالقوه از سبک زندگی فراهم می‌کنند. سبک زندگی فرد، اجزای رفتار شخصی او نیست، لذا غیرمعمول نیستند. بیشتر مردم معتقدند که باید سبک زندگی‌شان را آزادانه انتخاب کنند.
در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی مشترک می‌شوند. به نوعی گروه‌های اجتماعی اغلب مالک یک نوع سبک زندگی شده و یک سبک خاص را تشکیل می‌دهند. سبکی‌شدن زندگی با شکل گیری فرهنگ مردم رابطه نزدیک دارد. مثلاً می‌توان شناخت لازم از افراد جامعه را از سبک زندگی افراد آن جامعه بدست آورد.
آگاهی از شیوه های زندگی و سبک زندگی سالم برای هر انسانی مفید و سودمند می‌باشد و باعث رشد و تعالی فردی و اجتماعی افراد می‌گردد. به همین دلیل بهتر است ابتدا با شاخص‌ها و معیارهایی برای ایجاد یک سبک زندگی سالم آشنا شویم.
طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، سبک زندگی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی شامل تغذیه تحرک بدنی، استرس، مصرف دخانیات و کیفیت خواب است که در پی اجتماعی‌شدن به وجود آمده است. شیوه زندگی پدیده‌ای چندوجهی است که تمام جنبه‌های زندگی روزمره، خواب، غذا، بهداشت، آداب و رسوم، کار، بازی، سرگرمی، وقت‌‌گذرانی، روابط اجماعی، طرز تفکر، رفتار، احساسات و عواطف می‌باشد.
سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم، منبعی ارزشمند برای کاهش شیوع و تأثیر مشکلات بهداشتی، ارتقای سلامت، تطابق با عوامل استرس زای زندگی و بهبود کیفیت زندگی است. با این حال، قانع شدن به این که سلامت یک سرمایه است و ایجاد فرهنگ سلامتی، کاری دشوار است. بیماری هزینه‌بر است، بنابراین بخش قابل ملاحظه ای از منابع خانواده‌ها و کشور برای بهبود بیماری و رهایی از مشکلات سلامت هزینه می شود.
شیوه زندگی مردم عامل مؤثر و مهمی در سلامت جسمی، روانی و  اجتماعی و در نهایت تندرستی آنان است، به ویژه وقتی که در ارتباط با رفتارهای مخاطره‌آمیز نظیر استعمال سیگار و نداشتن تحرک جسمانی مطرح می‌شود، به طور خاص به عنوان عملکردی ارادی ( نتیجه انتخابهای شخصی افراد ) تلقی می‌شود. یک شیوه زندگی سالم معمولاً به عنوان یک زندگی متعادل مشخص  می‌شود که در آن هر شخصی بطور آگاهانه انتخاب می‌کند. البته، مجموعه انتخاب‌ها، متأثر از بسیاری از عوامل است. برخی از مشکلات بهداشتی به سهولت رفع‌شدنی است ( مثل نبستن کمربند ایمنی). اما بسیاری از مشکلات بهداشتی نظیر عدم تحرک جسمانی، تغذیه نامناسب ، استعمال سیگار و سوء مصرف مواد ریشه در فرهنگ و شرایط اقتصادی- اجتماعی دارند و رویارویی با آنها بسیار مشکل است. بسیاری از رفتارهای مؤثر در شرایط سلامت، خواه بهبود سلامت یا بیماری، به طور واضحی در ارتباط مستقیم تقابل بین شیوه زندگی مردم و محیط اجتماعی آنها هستند.
به آمار زیر توجه کنید: بیش از یک سوم بزرگسالان و بیش از ۲.۵ میلیون کودک و نوجوان در کشورهای پیشرفته چاق هستند. در ۳۰ سال گذشته چاقی کودکان و نوجوانان تقریبا سه برابر شده است، این آمار در کشورهای دیگر جهان هم خیلی تفاوت چشمگیری ندارد. اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد موج عظیمی از  شیوع بیماری های قلبی، استخوانی و خونی و همچنین انواع سرطان‌ها و بیماری‌های مختلف در بین کشورهای مختلف خواهیم بود و این یعنی این که سبک زندگی بشر به بدترین شکل در حال تغییر است و اگر از این روند جلوگیری نکند خیلی زود دچار مشکلات جبران ناپذیری خواهیم شد. اگر فکر می‌کنید شیوه و سبک زندگی شما و رژیم غذایی روزانه شما دچار مشکلاتی هست و به دنبال شیوه و سبک زندگی سالم می‌گردید حتماً این مجموعه را بخوانید. در این مجموعه سعی داریم به شما نشان دهیم که چقدر آسان می‌توان عادت‌ها را تغییر داد و زندگی بهتری را برای خود و خانواده خود ساخت.