لوسیون موضعی گالیکس باریج

درمان آکنه

 آکنه (جوش) شایع‌ترین بیماری مزمن پوستی در سنین بلوغ و نوجوانی است که به صورت ضایعات غیرالتهابی (کومدوهای سر سفید و سرسیاه) و التهابی (پاپول، کیست و ندول) بروز می‌کند. آکنه و آثار پوستی آن موجب بروز مشکلات روحی فرد مبتلا می‌شود. از نظر بالینی آکنه به دو گروه تقسیم می‌شود: درگروه اول؛ بیماری خفیف تا متوسط است و ضایعات فقط در صورت وجود دارند و جای جوش (اسکار) دیده نمی‌شود. در گروه دوم؛ بیماری غالباً متوسط تا شدید و ضایعات در بدن نیز وجود دارند و ممکن است جای جوش نیز دیده شود. عوامل مؤثر در ایجاد آکنه عبارتند از: افزایش تولید سبوم، انسداد مجرای فولیکول، کراتینیزاسیون فولیکول، باکتری پروپیونی باکتریوم آکنه، التهاب.

باریجه دارای اثرات آنتی‌میکروبیال و ضدقارچ است.(۲و۱) اسطوخدوس در درمان موضعی آکنه و پیشگیری از ایجاد اسکار در صورت و بروز لک صورت و بدن به کار رفته است.(۳) اسطوخدوس (در اکثر موارد در ترکیب با برگاموت) یکی از با ارزش‌ترین روغن‌ها برای درمان آکنه است. اسطوخدوس موجب مهار باکتری‌های عامل عفونت‌های پوستی می‌شود، پوست را تسکین داده، به برقراری تعادل در تولید بیش از حد سبوم و کاهش ایجاد اسکار کمک می‌کند.(۴)

در یک کارآزمایی بالینی دو سو بی‌خبر به منظور مقایسه تأثیر ۳ لوسیون حاوی مقادیر مختلف از اسانس اسطوخدوس و باریجه با محلول کلیندامایسین ۲/۱‌%؛ ۱۳۷بیمار مبتلا به آکنه به صورت تصادفی در ۴ گروه درمانی؛ گروه A ( محلول کلیندامایسین ۲/۱‌%)، گروه
B(لوسیون ۱‌% حاوی مقادیر مساوی از اسانس اسطوخدوس و باریجه)، گروهC (لوسیون گالیکس ۵‌% حاوی مقادیر مساوی از اسانس اسطوخدوس و باریجه) و گروه D (لوسیون ۳‌% حاوی مقادیر مساوی از اسانس اسطوخدوس و باریجه)  قرار گرفتند. از بیماران خواسته شد روزی ۲ بار هر بار چند قطره از  لوسیون را روی محل آکنه بمالند. بیماران در ۴ نوبت با فواصل ۳ هفته توسط متخصص پوست معاینه شدند. در پایان مطالعه به منظور بررسی نتیجه کلی درمان در هر مرحله؛ روند تغییرات علائم بیماری مجدداً درجه‌بندی و بیماران در ۴ گروه بدون پاسخ، متوسط، خوب و عالی قرار گرفتند. آنالیز اطلاعات حاصل از این پژوهش نشان داد که لوسیون گالیکس ۵‌% حاوی مقادیر مساوی از اسانس اسطوخدوس و باریجه در کاهش علائم التهابی آکنه نسبت به بقیه داروها اثرات بهتری داشته و میزان بهبودی در گروه گالیکس با سایر گروه‌ها تفاوت معنی‌دار آماری دارد(p<0.08).

با توجه به وسعت ناحیه؛ روزی ۲ بار، هر بار ۵-۲ قطره از لوسیون روی ناحیه مالیده شود.

قیمت این محصول     ۷۲۰۰۰ریال میباشد.

قطره ۱۵ میلی‌لیتر، همراه با بروشور و قطره چکان در جعبه مقوایی

اسانس باریجه (Ferula gummosa) و اسطوخدوس (Lavandula stoechas)

مواد موثره:

گالبانیک اسید، ژرانیول، لیمونن، لینالیل استات

موارد منع مصرف:

وجود حساسیت شدید نسبت به اجزاء فرآورده

عوارض جانبی:

با مقدار توصیه شده و نحوه مصرف مناسب، عارضه ای مشاهده نشده است. با این حال احتمال بروز واکنش‌های حساسیت پوستی مانند سوزش و قرمزشدن پوست، در افراد مستعد وجود دارد. در این صورت بهتر است مصرف دارو متوقف و با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی:

موردی گزارش نشده است.

استفاده در دوران بارداری و شیردهی:

مطالعه نشده است.

نکات قابل توصیه:

  • این فرآورده خوراکی نیست.
  • قبل از استفاده از لوسیون گالیکس، ابتدا مقدار کمی از آن را روی پوست ناحیه تحتانی ساعد مجاور مچ دست بمالید و در صورت عدم بروز علائم حساسیت مانند قرمزی، سوزش و خارش شدید پس از گذشت ۱۲ ساعت؛ دوره درمان را آغاز نمایید.
  • همانند سایر داروها، لوسیون گالیکس را از دید و دسترس اطفال دور نگهدارید.
  • بلافاصله پس از مصرف لوسیون، در آن را محکم ببندید و دور از نور، در دمای۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

بر اساس وجود ۸/۴  تا ۲/۷ میلی گرم ۱و ۸ سینئول و۱۰ تا ۴/۱۵میلی‌گرم بتاپینن در هر میلی‌لیتر فرآورده