درباره ما

شرکت داروسازی باریج اسانس بزرگترین شرکت تولید کننده داروهای گیاهی. برای مشاهده اطلاعات مربوط به شرکت باریج اسانس تب های زیر را انتخاب نمایید.

مرحوم مهندس حسین حجازی، بنیانگذار شرکت داروسازی باریج‌اسانس، که او را “پدر صنعت اسانس ایران” می دانند، در سال ۱۳۲۴، در خانواده‌ای فرهنگی در شهر برزک در اطراف کاشان، به دنیا آمد. پدر ایشان معلم بود. اصلیت مهندس حجازی، به روستای استرک کاشان برمی‌گردد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کاشان گذراند تا این که در سالِ آخر دبیرستان، به دلایل خانوادگی، در تهران و در دبیرستان نظام، به تحصیل پرداخت. وی فارغ‌التحصیل در رشته مهندسی ماشین‌آلات کشاورزی از دانشگاه بین‌المللی شیراز در سال ۱۳۴۹، دارای گواهینامه طراحی و اجرای آبیاری مدرن از اروپا و پایه گذار و مؤسس شرکت های زیر می باشند :

  • کشت و صنعت گلکاران : تاسیس در سال ۱۳۶۴
  • شرکت تجهیزات و ماشین سازی تقطیران : تاسیس در سال ۱۳۶۹
  • شرکت داروسازی باریج اسانس : تاسیس در سال ۱۳۷۱

ایشان در سالهای اول انقلاب به عنوان رئیس اداره کشاورزی کاشان انتخاب شدند. در آن زمان یک کارخانه گلاب و اسانس‌گیری در نزدیکی قمصر کاشان به صورت غیرفعال وجود داشت و جزء اموال اداره کشاورزی محسوب می‌شد که دستگاههای آن قبل از انقلاب از کشور بلغارستان خریداری شده ولی راه‌اندازی نشده بود. مهندس حجازی تصمیم می گیرد این کارخانه را احیا و راه‌اندازی کند. از آنجایی که ایشان علاقه زیادی به این کار داشتند شروع به مطالعه و تحقیق در مورد اسانسها و روش گلابگیری صنعتی می‌کنند. در یکی از این کتابهایی که مطالعه می‌کردند مطلبی را به این مضمون می خوانند که: “ابوعلی‌سینا دانشمندی عرب بوده و برای اولین بار اسانس را کشف کرده و اسم آن را گوهر یا جوهر گذاشته است!”. مرحوم مهندس حجازی پس از خواندن این مطلب برآشفته شده، تصمیم می گیرند اسانس را که یک ایرانی آن را کشف کرده به همه بشناسانند. درنتیجه کارخانه‌ای را راه‌اندازی نموده و اسانس‌گیری را شروع می‌نمایند. با این که ایشان سابقه خوبی در اداره کشاورزی کاشان داشتند، در عین حال از کار دولتی خود استعفا داده و تنها منزل مسکونی که داشتند را نیز به فروش رسانده و مزرعه‌ای را در حوالی مشهداردهال، بدون هیچ امکاناتی، خریداری می‌نمایند. با همکاری برادران و خواهران و سایر اعضای فامیل، ابتدا شرکت “کشت و صنعت گلکاران” را در سال ۱۳۶۳ تأسیس نموده و شروع به اسانس‌گیری می‌نمایند؛ در حالی که ساختمانها و دستگاههای این شرکت را با دست خودشان ساخته بودند برای راه‌اندازی و توسعه صنعت اسانس‌گیری در ایران تصمیم می‌گیرند دستگاههای مربوطه را ساخته و در اختیار دیگران قرار بدهند و دانش این کار را به دیگران هم بیاموزند. بدین منظور شرکت دیگری به نام “ماشین سازی تقطیران” را تأسیس می‌نمایند که به تولید تجهیزات و ماشین‌آلات اسانس‌گیری مبادرت می نماید. در آن زمان با مطالعات زیادی که داشتند متوجه اثرات درمانی بسیار قوی اسانس ها شده و تصمیم می گیرند اسانس ها را فرموله کرده و به دارو تبدیل نمایند و به این طریق آنها را در دسترس عموم قرار دهند تا به این شکل استفاده از این مواد توسط مردم راحت‌تر باشد. برای رسیدن به این هدف شرکت داروسازی باریج اسانس تولید کننده دارو و فرآورده های آرایشی- بهداشتی و غذایی بر پایه مواد مؤثره گیاهی است را در سال ۱۳۷۱ تاسیس می نمایند و در سال ۱۳۷۴ رسماً محصولات خود را به بازار عرضه نموده است. در کنار تأسیس و راه‌اندازی شرکت باریج‌اسانس، ۱۰ شرکت اقماری که کلیه مراحل زنجیره تامین تا توزیع را در برمی‌گیرند، جهت تأمین مواد اولیه باکیفیت مناسب توسط ایشان تاسیس گردید که هم‌اکنون مجموعه شرکتهای تأسیس‌شده و فعال توسط ایشان، حدود ۱۰۰۰ نفر را به صورت تمام‌وقت در استخدام مستقیم خود قرار داده است. به همین دلیل ایشان در سال ۱۳۸۵ به عنوان “کارآفرین نمونه کشور” انتخاب گردیدند.

 ایشان اعتقاد داشتند که کار باید بر پایه علم و دانش باشد؛ به همین دلیل قبل از اینکه کادر کارگری و اداری شرکت تکمیل شود واحد تحقیقات بسیار قویی را تشکیل دادند و از همان ابتدا مشاورین علمی شرکت را از بین اساتید هیأت علمی دانشگاه تهران و اصفهان انتخاب نمودند بر پایه همین خط مشی در سال ۱۳۷۶ مرکز تحقیق و توسعه شرکت باریج اسانس با اخذ مجوزهای لازم ثبت گردید و شروع به کار نمود که فعالیت و توسعه این مرکز باعث گسترش همکاری و ارتباط سازنده با مجامع علمی و دانشگاهی گردیده است و همچنین این مرکز در سال ۱۳۸۹  با تلاشهای بی وقفه مرحوم مهندس حجازی موفق به کسب مجوز دائمی مرکز تحقیق و توسعه به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی باریج از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید که این یکی دیگر از افتخارات مرحوم مهندس حجازی می باشد . ۲۰ نفر فوق‌لیسانس و دکترا به صورت تمام‌وقت و ۱۰ نفر مشاور علمی به صورت پاره‌وقت در رشته‌های فارماکوگنوزی، فارماکولوژی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، طب سنتی، فیتوشیمی، کشاورزی، تغذیه و … در قسمت تحقیقات و توسعه شرکت مشغول به کار می باشند و این شرکت تا به حال  ۱۰ نفر را در مقطع دکترا و فوق لیسانس بورسیه تحصیلی نموده است. شرکت باریج‌اسانس اولین مرکز تحقیقات داروهای‌گیاهی در بخش خصوصی را به نام “مؤسسه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی باریج” به ثبت رسانده است. همچنین این مرکز دهها مقاله علمی در ژورنالهای معتبر خارجی و داخلی چاپ کرده است.

از سال ۱۳۷۶ همراه با توسعه شرکت باریج اسانس بیش از ۴۰۰ پروژه تحقیقاتی انجام شده و حاصل آن افزایش فرآورده های تولیدی به بیش از ۱۲۰ نوع دارو و فرآورده آرایشی- بهداشتی بوده است که در حال حاضر شرکت باریج‌اسانس بیش از ۱۲۰ نوع محصول در گروههای داروی انسانی، داروهای دامی، داروهای طب سنتی، مکمل های غذایی و محصولات آرایشی بهداشتی تولید می کند .

در سال ۱۳۸۸واحد پخش داروهای شرکت باریج اسانس به نام شرکت پخش داروگستر باریج و با مجوز پخش از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز به کار کرد و از یک واحد پخش به یک شرکت تبدیل شده و مشغول فعالیت می‌باشد و در مرکز ۱۳ استان پر جمعیت کشور،دفاتر شرکت تاسیس گردید که به صورت مویرگی محصولات شرکت را به دورترین نقاط کشور می‌رسانند.

در سال ۱۳۸۲ شرکت باریج‌اسانس برای فرهنگ‌سازی در جامعه و اطلاع‌رسانی به پزشکان ، اقدام به برگزاری کلاسهای “گیاه‌درمانی و طب سنتی” نمود و آموزش پزشکان در برنامه شرکت باریج اسانس قرار داده شد و از آن سال تا کنون (۱۳۹۶) بیش از ۴۰۰۰ پزشک در کلاسهای گیاه درمانی و طب سنتی شرکت کرده اند و دوره های بازآموزی طب سنتی باریج اسانس به صورت مداوم در دانشگاههای سراسر کشور در حال برگزاری می باشد و باعث افتخار است که اولین افرادی که در کنکور دکتری طب‌سنتی کشور قبول شده‌اند از دانش‌آموختگان کلاسهای شرکت باریج‌اسانس بوده‌اند و همچنین برای اطلاع‌رسانی بهتر در مورد داروهای تولیدی خود بازاریاب‌های علمی، که رابط بین شرکت و پزشکان و داروخانه‌ها می‌باشند را تربیت نموده که همواره نتایج آخرین آزمایشهای تحقیقاتی داروها را در اختیار پزشکان قرار می‌دهند.

مرحوم مهندس حجازی در سال ۱۳۸۲ شرکت تعاونی کشاورزی با نام کشت و صنعت اتحاد را به منظور کشت و پرورش گیاهان دارویی و تامین بخشی از مواد اولیه مورد مصرف شرکت داروسازی باریج اسانس تاسیس نمودند.

در سال ۱۳۸۳ طرح توسعه کارخانه آغاز گردید :

۱- بخش نیمه جامدات جهت تولید انواع کرم،پماد و ژل

۲- بخش جامدات جهت تولید انواع قرص و کپسول

۳- بخش کپسولهای نرم (سافت ژل) جهت تولید انواع کپسولهای نرم دارویی و مکمل که این بخش به عنوان اولین تولید کننده فرآورده های دارویی گیاهی به صورت کپسول نرم در کشور می باشد.

فعالیتهای مرحوم مهندس حجازی منحصر به گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نبود ایشان جهت احیای صنایع دستی و پارچه بافی با ابریشم “شرکت پیله جامه سیلک” را نیز در سال ۱۳۸۷ راه اندازی نمودند.

مرحوم مهندس حجازی در امر ایجاد روابط برون مرزی در زمینه صادرات فعالیت های بسیاری نمودند که نتیجه تلاش ایشان تاسیس شرکت تاجیک باریج در کشور تاجیکستان در سال ۱۳۸۹ تحت عنوان شرکت باریج اسانس تاجیکستان به منظور پخش داروهای گیاهی به ثمر رسید و به صورت فعال مشغول ارائه خدمات می‌باشد و همچنین صادرات محصولات به چندین کشور همسایه ایران نیز انجام می‌شود.

 دانش بنیان بودن شرکت داروسازی باریج اسانس

شرکت باریج اسانس به عنوان یک شرکت دانش بنیان محسوب می گردد و همکاری علمی پیوسته با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور دارد، استفاده از مواد اولیه گیاهی بومی ایران و ترویج و توسعه و کاشت و پرورش این گیاهان را در برنامه خود قرار داده است همچنین  تمرکز بر کیفیت و اثربخشی داروها، توجه ویژه به طب سنتی کشور، پویایی و پیشرو بودن در زمینه‌های مختلف، خودکفایی و اعتماد به تولیدات داخلی و توجه ویژه به صادرات و بازارهای خارج از کشور از اهداف و آرمان های شرکت در قالب دانش بنیان بودن می باشد.

زنده‌یاد مهندس حجازی در کنار رسالت اصلی خود، نگاه به معضلات جامعه و عمل به تعهدات اجتماعی، انسان‌دوستانه و زیست‌محیطی را فراموش نکرده و همواره در کمک به ساخت مدارس و مساجد، تأمین هزینه تحصیل افراد بی‌بضاعت، تأمین هزینه درمان، پرداخت حقوق ماهیانه به بعضی از اقشار ضعیف جامعه، گسترش فرهنگ ورزشی در قالب ایجاد باشگاه فرهنگی‌- ‌ورزشی باریج‌اسانس، تامین مسکن پرسنل با ایجاد شرکت تعاونی مسکن باریج‌اسانس اهتمام می‌ورزید.

متاسفانه مهندس حجازی، در خردادماه سال ۱۳۸۹، دچار سکته مغزی شدند؛ به طوری که یک سال تمام با عوارض بیماری دست و پنجه نرم می‌کردند. بالاخره روح این مرد بزرگ، در خردادماه (درست در فصل گل و گلاب) سال ۱۳۹۰، به آسمان کوچ کرد و پیکرش، در زیارتگاه مشهد اردهال و در جوار آرامگاه دوست قدیمیش، سهراب سپهری، شاعرِ آب و آئینه، به خاک سپرده شد… روحش شاد و یادش گرامی.

از آن زمان تاکنون (۱۳۹۶) شرکت داروسازی باریج‌اسانس زیر نظر هیات مدیره و با مدیریت ‌عامل دختر بزرگ ایشان، سرکار خانم مهندس لاله حجازی اداره می‌شود.

√ دریافت جایزه GQM از کشور سوئیس در سال ۱۳۷۶

√دریافت جایزه دوم جشنواره خوارزمی جهت تحقیقات کاربردی تولید اسانس در نقطه فوق بحرانی توسط سیال co2 در سال ۱۳۷۶

√ دارنده گواهینامه ISO9001:2008  از شرکت توف نورد آلمان

√ واحد نمونه صنعتی استان مرکزی در سالهای ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴

√ دریافت گواهینامه GMP از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۸۵

√ برگزیده کارآفرین نمونه کشوری در سال ۱۳۸۵

√ برگزیده فن آفرین در گروه رشد یافته در جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در سال ۱۳۸۷

√ کسب مقام دوم جایزه کارآفرینی پیروز در جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی در سال ۱۳۸۷

√ انتخاب پماد ام. جی. از تولیدات شرکت باریج اسانس، به عنوان محصول برتر کشور از سوی وزارت صنایع و معادن

در سال ۱۳۸۷

√ راهیابی تیم والیبال باریج‌اسانس به لیگ برتر در سال ۱۳۸۹ و کسب مقام چهارمی در لیگ برتر والیبال در سال ۹۰-۸۹

√ انتخاب واحد تحقیق و توسعه باریج‌اسانس به عنوان R&D برترکشور در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۹۱

√ دریافت تندیس دیمـوند به دلیل کسب رتبه بـرتر در توزیع داروهـای گیـاهی از چهـارمین جشنواره ملی مدیریت نظام توزیع و پخش کشور در سال ۱۳۹۰

√ برگزیده برند حامی سلامت در دومین جشنواره ملی طرح سپاس در سال ۱۳۹۰

√ دریافت گواهینامه مشتری‌مداری ISO :10004 :2010 در سال ۱۳۹۰

√ دریافت نشان حامی سلامت (HPA) از دومین اجلاس سران عالی رتبه صنعت و اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۰

√ دریافت تندیس در اولین همایش ورزش، کار، صنعت سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱

√ واحد نمونه صنعتی استان اصفهان در سال ۱۳۹۱

√ دریافت تندیس از جشنواره نشان عالی مدیریت در سال ۱۳۹۱

√ دارنده گواهی‌نامه تائید صلاحیت آزمایشگاه کنترل کیفیت و میکروبیولوژی ISO17025:2005  از سازمان ملی استاندارد ایران از سال ۱۳۹۱

√ دریافت تندیس سپاس از مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۹۱

√ دریافت تندیس بانوان برگزیده صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۱

√ دریافت تندیس دیمـوند تک لوتوس به دلیل کسب رتبه بـرتر در توزیع داروهـای گیـاهی از پنجمین جشنواره ملی مدیریت نظام توزیع و پخش کشور در سال ۱۳۹۱

√ نشان و استاندارد بین المللی ارزش برند ایزو ۱۰۶۶۸:۲۰۱۰ در سال ۱۳۹۲

√ برنده جایزه جهانی بزرگ پنج قاره برای کیفیت و برتری برند تجاری از انجمن کیفیت فرانسه در سال ۲۰۱۳

√مدیریت جامع کیفیت به سبب عملکرد عالی در جلب رضایت مشتری از انجمن کیفیت فرانسه ۲۰۱۳

√ دریافت تندیس دیمـوند دو لوتوس به دلیل کسب رتبه بـرتر در توزیع داروهـای گیـاهی از ششمین جشنواره ملی مدیریت نظام توزیع و پخش کشور در سال ۱۳۹۲

√ دریافت تندیس دیمـوند سه لوتوس به دلیل کسب رتبه بـرتر در توزیع داروهـای گیـاهی از هفتمین جشنواره ملی مدیریت نظام توزیع و پخش کشور در سال ۱۳۹۳

√ انتخاب واحد تحقیق و توسعه باریج‌اسانس به عنوان واحد برگزیده تحقیق و توسعه در دومین جشنواره ملی گیاهان دارویی ایران در سال ۱۳۹۳

√ برگزیده دریافت نشان و استاندارد زنجیره موفقیت سازمانی (ocs) در صنایع دارویی از سوی اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۳

 √ برگزیده دریافت نشان معتبرترین و خوشنام‌ترین شرکت ایرانی در سال ۱۳۹۳

√ دریافت تندیس همایش ملی طلای سبز از سومین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی- فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران – آبان ماه ۱۳۹۳

√دریافت گواهی نامه GMP از کشور کانادا در سال ۲۰۱۵

√ کسب عنوان واحد نمونه در صنعت تولید مواد آرایشی و بهداشتی از معاونت غذا و دارو شهرستان کاشان در سال ۱۳۹۴

√ دریافت تندیس و لوح تقدیر مودی نمونه مالیاتی در سطح استان مرکزی در سال ۱۳۹۲- مهرماه ۹۴

√ دریافت تندیس دیمـوند به دلیل کسب رتبه بـرتر در توزیع داروهـای گیـاهی از هشتمین جشنواره ملی مدیریت نظام توزیع و پخش کشور در سال ۱۳۹۴

√ دریافت تندیس همایش ملی طلای سبز از چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی- فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران- مهرماه۱۳۹۴

√ دریافت لوح تقدیر از مرکز آزمایشگاههای مرجع کنترل غذا و دارو به پاس انطباق عملکرد آزمایشگاه کنترل کیفیت با الزامات کلی عملیات خوب( GLP)  در زمینه کنترل کیفیت داروهای گیاهی – بهمن ماه ۱۳۹۴

√ دریافت تندیس از پنجمین اجلاس سراسری رضایت مندی مشتری مداری از انجمن و فراکسیون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مجلس شورای اسلامی –بهمن ماه ۱۳۹۴

√دریافت تندیس و لوح تقدیرنشان عالی مدیر سال ۹۴ از اولین اجلاس سراسری نشان عالی مدیریت – بهمن ماه ۱۳۹۴

√دریافت تندیس و لوح تقدیر نخستین همایش اسانس ایران- اردیبهشت ماه ۱۳۹۵

√دریافت تندیس و لوح تقدیر واحد صنعتی نمونه استان مرکزی-  از خانه صنعت ، معدن ، تجارت استان مرکزی- ۲۱ تیرماه ۱۳۹۵

√دریافت گواهی نامه GMP2016 از کشور کانادا – مرداد ماه ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر و تندیس دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره تغذیه ایران – ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر و تندیس سومین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی-مصلی تهران- ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر از دومین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) -۲۴ شهریورماه۱۳۹۵

√دریافت تندیس واحد برتر سال ۹۵ (گرامیداشت روز جهانی غذا) از معاونت غذا و دارو شهرستان کاشان- ۴ آبان ماه ۱۳۹۵

√دریافت تندیس همایش ملی اختلالات عصبی- عضلانی اسکلتی -۲۶و۲۷ آبان ماه ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر پنجمین کنگره پزشکان شمال غرب کشور  در سال ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر نمایشگاه بین المللی صنعت تولید و تجارت آبزیان و غذاهای دریایی -آذر ماه ۱۳۹۵

√دریافت لوح تقدیر و تندیس از همایش جشن نفس- دانشگاه علوم پزشکی کاشان–بهمن  ماه ۱۳۹۵

√ دریافت تندیس و لوح تقدر از پنجمین همایش طلای سبز- بهمن ماه ۱۳۹۵

√ دریافت لوح تقدیر از هیأت والیبال کاشان – اردیبهشت  ماه ۱۳۹۶

√ دریافت لوح تقدیر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بابت حضور در نمایشگاه هفته سلامت – اردیبهشت  ماه ۱۳۹۶

√ دریافت لوح تقدیر از انجمن پزشکان عمومی شیراز بابت برگزاری سمینار تازه های دارویی – اردیبهشت  ماه ۱۳۹۶

√ دریافت گواهینامه های ISO14001:2004 و OHSAS18001;2007 در سال ۱۳۹۶

√ دریافت گواهینامه ی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS (Integrated Management Systems  در سال ۱۳۹۶

شعب فروش

لیست شعب فروش در استانهای محتلف را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.

دریافت

نمایندگان محصولات دامی

لیست نمایندگان علمی محصولات دامی در استانهای مختلف را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.

دریافت
پرسنل باریج اسانس بر اساس تحصیلات
پرسنل باریج اسانس بر اساس تحصیلات

شرکت داروسازی باریج اسانس در بخش تضمین کیفیت به همت متخصصان مجرب خود تا کنون موفق به دریافت گواهینامه های متعددی شده است که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گواهینامه ISO 9001 : 2008
  • گواهینامه ISO 14001 : 2004
  • گواهینامه OHSAS 18001 : 2007
  • گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه
  • گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS

برای مشاهده گواهینامه ها در سایز بزرگ روی تصویر کلیک راست کرده و گزینه Open in New Tab را انتخاب نمایید