آفتربایت باریج؛ موثر و مطمئن

آفتربایت باریج؛ موثر و مطمئن

مقدمه

 

گزش و نیش حشرات، شیوع زیادی داشته و معمولاً فقط موجب تحریک مختصر پوست میشود با اینحال بعضی از نیش ها دردناک بوده و میتواند منجر به یک واکنش آلرژیک خطرناک گردد.
گزش و نیش حشرات، یکی از موارد شایع و دردناک مخصوصاً برای کودکان است که معمولاً با تزریق بزاق حشره به محل بافت پوست همراه بوده موجب بروز واکنش های حساسیتی مانند سوزش، قرمزی، خارش و التهاب شده و در صورتی که میکروب ها و انگلها از طریق نیش حشره منتقل شوند موجب بروز عفونت در محل گزش میشود. عمل گزش معمولاً توسط حشرات و بندپایانی همچون پشه، کک، ساس، کنه و… صورت می گیرد. اما در عمل نیش زدن، حشره یا حیوان با فرو کردن اندام خود در بدن میزبان اقدام به وارد کردن زهر می کند و واکنشهای شدیدی رخ  می دهد. نیش زدن توسط انواع زنبورها (زنبور عسل ، زنبور قرمز ، زنبور درشت)، مورچه های آتشین، عقرب و … صورت می گیرد.
اگرچه گزش و نیش حشرات تنها باعث آزار چند دقیقه‌ای در اکثر افراد می‌شود،‌ اما واکنش‌های پوستی در اثر گزش و نیش بعضی حشرات مثل زنبور ممکن است حتی باعث عفونت محل شود و مشکلات جدی‌تر و واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات پوستی و کهیر ایجاد کند. همچنین خاراندن جای گزش و نیش توسط افراد باعث افزایش این مشکلات می گردد. اگر محل گزیدگی اطراف چشم‌ها، گوش و انگشتان دست و پا باشد، ممکن است تورم مختصری نیز در ناحیه ایجاد شود. سن فرد هم از نظر بروز واکنش‌های پوستی مهم است. در کودکان بعد از گزش حشرات واکنش‌های سریعی ایجاد می‌شود و بعد از گزیدن، ورم و قرمزی در محل ایجاد می‌شود.
استفاده از ترکیبات گیاهی برای رفع علائم و ناراحتی فردی که مورد حمله حشرات قرار گرفته همیشه مطرح بوده و بر اساس مطالعات انجام شده همیشه بهار، آلوئه ورا و بره موم تولید شده توسط زنبور واجد اثراتی هستند که آنها را برای این منظور ایده آل می سازد.
نتایج مطالعات فارماکولوژیک و بالینی

 

 همیشه بهار:
گل همیشه بهار حاوی کارتنوئیدها، فلاونوئیدها، ساپونوزیدها، کالندین، منگنز، تانن، موسیلاژ و اسانس می باشد. مدتهاست که خاصیت ضد التهابی گل همیشه بهار ثابت شده و فرآورده های آن جهت رفع التهابات پوستی، سوختگی، بهبود زخمها و موارد مشابه به کار می روند. در برخی از کشورها درمان با همیشه بهار
(Marigold Therapy) جهت درمان مشکلات پوستی رایج است.(۱) فلاونوئیدهای موجود در همیشه بهار
می توانند از آزاد شدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین ها جلوگیری نمایند همچنین ساپونین های این گیاه علاوه بر عمل فوق از آزاد شدن برادی کینین و بعضی از آنزیمهای پروتئولیتیک جلوگیری کرده و با کاهش نفوذپذیری مویرگها، مانع ترشح پلاسما به داخل بافتها گردیده و مهاجرت گلبول های سفید را به ناحیه ملتهب کاهش می دهند. کارتنوئید ها بخصوص بتاکاروتن پیشتاز ویتامین آ بوده و به اثرات ضد التهاب و التیام بخش فلاوونوئید ها و
ساپونوزید های آن کمک می کنند. کارتنوئید ها هم همراه با تانن موجود در همیشه بهار در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی، ورم و درد نیز موثر هستند.(۲و۳ و۴ و۵)
برم موم:
بره موم(Propolis) یک مخلوط رزینی است که توسط زنبورها بویژه زنبورهای عسل) (Apis mellifera در داخل کندو ساخته می شود. فلاونوئیدهای موجود در بره موم، آنزیمهای موثر در گسستن غشای سلولی را مهار
می کنند. گسستن غشای سلولی منجر به رهاسازی اسید چرب و به دنبال آن تولید اسید آراشیدونیک، پروستاگلاندین و لکوترین می شود و این مواد باعث تراوش از مویرگها شده، قرمزی پوست، آزاد شدن هیستامین و درد و تجمع مایعات را به دنبال دارد. بنابراین بره موم از شروع فرایند التهاب جلوگیری می کند. بره موم تولید آرشیدونیک اسید که منجر به ایجاد پروستاگلاندین می شود را متوقف می کند.
عصاره اتانولی بره موم بخصوص تعدادی از فلاونوئیدهای موجود در آن مانند پینوسمبرین، پینواستروبین و استرهای اسید کافئیک دارای اثر بی حس کننده موضعی بر روی قرنیه موش و خرگوش است. اثر ضد دردی ( که ممکن است در اثر خاصیت بی حس موضعی ایجاد گردد ) و اثر ضد التهابی پروپولیس بلغاری، توسط تست فرمالین در پای موشهای صحرایی بررسی و دوزهای mg/kg 100 و ۱۰ و ۳ این ماده با دوز mg/kg10 ایندومتاسین مقایسه شده که در فاز اول آزمایش فقط با دوز mg/kg 100 عصاره به طور معنا داری بی دردی ایجاد کرد (p<0.05)و سایر دوزها و ایندومتاسین در فاز اول موثر نبودند و در فاز دوم همه دوزها و ایندومتاسین به طور معنا داری (p<0.05) زمان درد را کاهش دادند که با افزایش دوز، اثر ضد دردی بیشتر می شد و در دوز mg/kg 10 و mg/kg 100 اثر عصاره بیشتر از ایندومتاسین بود.(۶) بره موم دارای اثرات ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروس است. (۷ و۸)
آلوئه ورا:
ژل آلوئه ورا دارای اثرات ضد التهابی است که به آنزیم برادی کیناز و سالیسیلیک اسید موجود در آن مربوط است همچنین موجب رطوبت رسانی و طراوت پوست ناحیه گزش و نیش حشرات می شود و دارای اثرات ضد میکروبی و پیشگیری از عفونت می باشد.(۹)
کرم موضعی آفتر بایت باریج After Bite Barij Topical Cream
کرم آفتر بایت باریج با بهره گیری از ترکیبات موثر آلوئه ورا، بره موم و همیشه بهار؛ برای برطرف نمودن
واکنش های پوستی ناشی از نیش و گزش حشرات تجویز میشود و از داروهای لازم و در دسترس در منزل، محل کار و حین مسافرت می باشد. دانستن اطلاعات زیر برای تجویز و استفاده از این فرآورده ضروری به نظر میرسد:
دستور مصرف:
بعد از شستن ناحیه با آب و صابون، مقدار لازم از کرم را روی محل نیش و گزش به آرامی بمالید. در صورتی که اثرات گزش باقی ماند؛ مصرف را تا رفع کامل آن ادامه دهید. برای کمک به کاهش سریعتر التهاب، استفاده از کمپرس سرد روی ناحیه نیز مفید میباشد. از پوشاندن ناحیه خود داری نمائید.
در مورد نیش زنبور ابتدا نیش را خارج نموده، سپس کرم را مصرف نمایید.
موارد منع مصرف:
وجود سابقه حساسیت به اجزاء فرآورده
عوارض جانبی:
احتمال بروز واکنش های حساسیتی در افراد مستعد وجود دارد.
تداخلات دارویی:
مدارک کافی در ارتباط با تداخل اثر این فرآورده با سایر داروها وجود ندارد.
نکات قابل توصیه:
فرآورده را از دید و دسترس اطفال دور نگهدارید.
از تماس فرآورده با غشای مخاطی و چشم ها اجتناب و در صورت تماس, ناحیه را با آب فراوان بشوئید.
بلافاصله پس از استفاده، در فرآورده را محکم ببندید و دور از نور، در دمای۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
References:
۱-Hadfield,BS. R.A.et al. (2008).The use of Marigold Therapy for podiatric skin conditions. The food &Ankle Journal 1(7):1
۲-Hamburger M. et al (2003). Preparative purification of the major anti-inflammatory triterpenoid esters from marigold (Calendula officinalis) Fitoterapia 74. 328-338.
۳- Muley BP.et al. (2009). Phytochemical constituents and pharmacological activities of :A review. Trope J Pharm Res, 8(5):455.
۴-Preethi. K.C.et al,(2009).Anti-inflammatory activity of flower extract of Calendula officinalis Linn. and its possible mechanism of action.Indian Journal of Experimental Biology Vol 47.113-120.
۵-Brown D. J. et al.(1998). Phytotherapeutic approaches to common dermatologic conditions. Arch Dermatol. Vol 134.1401-1402
۶- Paulino N.et al. (2008).Anti-inflammatory effects of a bioavailable compound, Artepillin C, in Brazilian propolis. European Journal of Pharmacology .587 296–۳۰۱.
۷. Eroksuz Y. et al.(2008). Comparison of healing effects of propolis to silver sulfadiazine on full thickness skin wounds in rabbits.Arastirma.22(1):17-20.
۸- Gregory S. R. et al.(2004). Comparison of propolis skin cream to silver sulfadiazine: a naturopathic alternative to antibiotics in treatmentof minor burns. J Alter Comple Med. 8(1):77-83.
۹. Tamura N. et al. Inhibition of infectious diseases by components from Aloe vera. Biosci.Biotechnol.Biochem,2009.73(4),950-953